На освітнього омбудсмена покладені завдання щодо захисту прав у сфері освіти, сприяння реалізації державної політики, спрямованої на забезпечення права людини на здобуття якісної та доступної освіти і вжиття заходів для забезпечення належних умов для рівного доступу до здобуття освіти. Антикорупційна політика, яка реалізовується у закладах, освіти не лише сприяє рівному доступу до освіти, а й здійснює вклад у наше майбутнє покоління, адже молодь, у якої сформоване нетерпиме і негативне ставлення до корупції, вже через декілька років буде формувати політику на різних рівнях.
Тому Служба освітнього омбудсмена спільно з проєктом USAID «ВзаємоДія» розробили безоплатну програму підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти “Рівні можливості в освіті: через прикладні інструменти до запобігання корупції”. Ця програма розрахована на керівників закладів загальної середньої освіти (директорів, завучів) та вчителів суспільно-гуманітарних дисциплін.
Мета програми – підвищення методичного та практичного рівнів педагогічних працівників та керівників закладів загальної середньої освіти щодо формування нетерпимості та негативного ставлення до корупції у молоді, ознайомлення з правами учасників освітнього процесу і способами їх захисту, формування особистих навичок щодо здійснення освітньої діяльності на принципах академічної доброчесності.
Підвищення кваліфікації може відбуватися в очній, онлайн та змішаній формах, складає 6 годин і включає формат лекцій, практичних занять та самостійної роботи. У межах програми проводяться тренінги з педагогічними працівниками закладів загальної середньої освіти по всій Україні.
Теми, які опановуватимуть педагогічні працівники в межах підвищення кваліфікації:
- Доброчесність в освіті та основні причини її відсутності;
- Необхідність антикорупційної освіти для захисту своїх прав учасниками освітнього процесу;
- Інтелектуальна антикорупційна гра у форматі «Що? Де? Коли?»: методика проведення і демонстрація;
- «Антикорупційний урок»: методика проведення і демонстрація.
- «Антикорупційний квест»: методика проведення та модифікації.
- «Антикорупційні сценарії»: методика проведення та демонстрація.
Також педагогічні працівники обов’язково мають апробувати результати свого навчання, провівши у своєму закладі антикорупційний урок із використанням інструментів доброчесності.
За умови виконання практичної самостійної роботи і за результатами підсумкового контролю освітяни отримають сертифікат про підвищення кваліфікації. Перелік виданих сертифікатів про підвищення кваліфікації оприлюднено на оприлюднено на вебсайті.